Cheer Overview

Participation in the Pop Warner Spirit Program provides kids an opportunity to perform in an organized, supervised, safety-oriented environment. Pop Warner programs emphasize fun for all and encourage the development of qualities important long after Pop Warner days are gone.

The participants in the Pop Warner program are unique as opposed to   those of other programs. While they are taught about the values of   competition, they are also maintaining their grades at a satisfactory   level in order to attain the ultimate prize of being named a Pop Warner   National Champion. We salute all the efforts and accomplishments that   our participants put forward!

 

A spirit squad will showcase their best (2:30) two minute and thirty second routine at our league championship. The top two cheer and dance squads advance to regional competition.  Cheer teams advance in the following size divisions: small, medium and large in the YCADA PW 1, PW 2, PW 3 and PW 4 Skill Levels.

 

2015 CNY Cheer Competition

TEAMS ARRIVAL Time BOOK CHECK STRETCHING MAT TUMBLING MAT WARM UP COMPETE
Opening Ceremony 9:00AM
Baldwinsville Tiny Mite Level 1 8:00AM 8:20AM 8:30AM 8:35AM 8:40AM 9:00AM
West Genesee Tiny Mite Level 1 8:00AM 8:25AM 8:35AM 8:40AM 8:45AM 9:05AM
Auburn Tiny Mite Level 1 8:00AM 8:30AM 8:40AM 8:45AM 8:50AM 9:10AM
Valley Tiny Mites Level 1 8:00AM 8:35AM 8:45AM 8:50AM 8:55AM 9:15AM
Central Square Tiny Mites Level 1 8:15AM 8:40AM 8:50AM 8:55AM 9:00AM 9:20AM
Toolon Tiny Mite Level 1 8:15AM 8:50AM 9:00AM 9:05AM 9:10AM 9:30AM
Cicero Tiny Mite Level 1 8:30AM 8:55AM 9:05AM 9:10AM 9:15AM 9:35AM
Thornden Park Tiny Mite Level 1 8:30AM 9:00AM 9:05AM 9:15AM 9:20AM 9:40AM
Clay Tiny Mite Level 1 8:30AM 9:05AM 9:10AM 9:20AM 9:25AM 9:45AM
Phoenix Tiny Mire Level 1 8:45AM 9:10AM 9:15AM 9:25AM 9:30AM 9:50AM
Kirk Park Flag Level 1 8:45AM 9:15AM 9:20AM 9:30AM 9:35AM 9:55AM
ESM Tiny Mite Level 1 8:45AM 9:20AM 9:25AM 9:35AM 9:40AM 10:00AM
Oswego Tiny Mite Level 1 9:00AM 9:25AM 9:30AM 9:40AM 9:45AM 10:05AM
Eastwood Tiny Mite Level 1 9:00AM 9:30AM 9:35AM 9:45AM 9:50AM 10:10AM
Mexico Flag Level 1 9:00AM 9:35AM 9:40AM 9:50AM 9:55AM 10:15AM
Fulton Tiny Mites Level 1 9:00AM 9:40AM 9:45AM 9:55AM 10:00AM 10:20AM
COORDINATORS CHALLENGE
Clay Mitey Mites Level 2 9:15AM 9:55AM 10:00AM 10:05AM 10:10AM 11:00AM
Valley Mitey Mites Level 1 9:15AM 10:00AM 10:05AM 10:10AM 10:15AM 11:05AM
Central Square Mitey Mites Level 1 9:15AM 10:05AM 10:10AM 10:15AM 10:20AM 11:10AM
Kirk Park Mitey Mite Level 1 9:30AM 10:10AM 10:15AM 10:20AM 10:25AM 11:15AM
Chittenango Combo Team 9:30AM 10:15AM 10:20AM 10:25AM 10:30AM 11:20AM
Fulton Mitey Mites Level 1 9:30AM 10:20AM 10:25AM 10:30AM 10:35AM 11:25AM
Valley Mitey Mites Level 1 9:45AM 10:25AM 10:30AM 10:35AM 10:40AM 11:30AM
Cicero Mitey Mites Level 1 9:45AM 10:30AM 10:35AM 10:40AM 10:45AM 11:35AM
ESM Mitey Mite Level 1 9:45AM 10:35AM 10:40AM 10:45AM 10:50AM 11:40AM
Mexico Mitey Mite Level 1 9:45AM 10:40AM 10:45AM 10:50AM 10:55AM 11:45AM


TEAMS ARRIVAL TIME BOOK CHECK STRETCHING MAT TUMBLING MAT WARM UP COMPETE
Central Square Midgets Level 2 Small 1:00PM 1:20PM 1:30PM 1:35PM 1:40PM 2:04PM
Baldwinsville Midgets Level 3 Medium 1:00PM 1:25PM 1:35PM 1:40PM 1:45PM 2:08PM
Fulton Midget Level 2 Small 1:00PM 1:30PM 1:40PM 1:45PM 1:50PM 2:12PM
Thornden Park Midgets Level 3 Medium 1:15PM 1:35PM 1:45PM 1:50PM 1:55PM 2:16PM
Auburn Jr Midget Level 1 Small 1:15PM 1:40PM 1:50PM 1:55PM 2:00PM 2:20PM
Phoenix Jr Midget Level 2 Medium 1:15PM 1:45PM 1:55PM 2:00PM 2:05PM 2:24PM
Cicero Peewee Level 4 Medium 1:30PM 1:50PM 2:00PM 2:05PM 2:10PM 2:28PM
Kirk Park Peewee Level 3 Medium 1:30PM 1:55PM 2:05PM 2:10PM 2:15PM 2:32PM
ESM Peewee Level 2 Small 1:30PM 2:00PM 2:10PM 2:15PM 2:20PM 2:36PM
Clay Peewee Level 2 Medium 1:45PM 2:05PM 2:15PM 2:20PM 2:25PM 2:40PM
Fulton Peewee Level 2 Small 1:45PM 2:10PM 2:20PM 2:25PM 2:30PM 2:44PM
Chittenango Peewee Level 2 Medium 1:45PM 2:15PM 2:25PM 2:30PM 2:35PM 2:48PM
CENTRAL Square Peewee Level 1 Small 2:00PM 2:20PM 2:30PM 2:35PM 2:40PM 2:52PM
Thornden Park Dance 2:00PM 2:25PM 2:35PM 2:40PM 2:45PM 2:56PM
PRESIDENTS CHALLENGE
VOLUNTEER OF THE YEAR AWARDS
FM Jr Peewee Level 1 Small 2:15PM 2:45PM 2:55PM 3:00PM 3:05PM 3:28PM
Auburn Jr Peewee Level 1 Medium 2:15PM 2:50PM 3:00PM 3:05PM 3:10PM 3:32PM
Phoenix Jr Peewee Level 1 Small 2:15PM 2:55PM 3:05PM 3:10PM 3:15PM 3:36PM
Oswego Jr Peewee Level 1 Medium 2:30PM 3:00PM 3:10PM 3:15PM 3:20PM 3:40PM
Eastwood Jr Peewee Level 1 Small 2:30PM 3:05PM 3:15PM 3:20PM 3:25PM 3:44PM
Clay Jr Peewee Level 1 Medium 2:30PM 3:10PM 3:20PM 3:25PM 3:30PM 3:48PM
Toolon Jr Peewee Level 1 Small 2:30PM 3:15PM 3:25PM 3:30PM 3:35PM 3:52PM
Judges Break & Afternoon Baskets
Cicero Jr Peewee Level 1 Medium 2:45PM 3:40PM 3:50PM 3:55PM 4:00PM 4:30PM
Fulton Jr Peewee Level 1 SAMLL 2:45PM 3:45PM 3:55PM 4:00PM 4:05PM 4:34PM
West Genesee Jr Peewee Level 1 Medium 2:45PM 3:50PM 4:00PM 4:05PM 4:10PM 4:38PM
Mexico Jr Peewee Level 2 Small 3:00PM 3:55PM 4:05PM 4:10PM 4:15PM 4:42PM
Baldwinsville Jr Peewee Level 2 Medium 3:00PM 4:00PM 4:10PM 4:15PM 4:20PM 4:46PM
Valley Jr Peewee Level 2 Small 3:00PM 4:05PM 4:15PM 4:20PM 4:25PM 4:50PM
Kirk Park Jr Peewee Level 2 Medium 3:00PM 4:10PM 4:20PM 4:25PM 4:30PM 4:55PM
AWARDS CEREMONY 50/50